Dr. Hakan Ertok Cevaplıyor: Akupunktur Eğitimi ile ilgili En Çok Sorulan Sorular

Uzaktan Online Kulak Akupunktur Eğitimini Neden Veriyorum?

Ülkemizde ilk kez 2013 yılında, kulak akupunkturunu standardize etmek ve Sağlık Bakanlığı’ndan ‘’Akupunktur Uygulama Yetki Belgesi’’ almış tıp doktorlarına ileri düzey eğitim vermek amacıyla, tüm hakları bana ait olan uzaktan online kulak akupunktur eğitimleri vermeye başladım. Bu eğitim programımı, yaklaşık bir yıl boyunca her hafta olacak şekilde sürdürdüm. Üzerimde büyük emeği olan rahmetli Dr. Mehmet ABUT hocamı da, o eğitim programımda konuk duayen hocam olarak yer verdim. O yıllarda hem ülkemizde hem de tüm dünyada daha uzaktan online eğitim programları yaygınlaşmış değildi. Online verdiğim her dersin, offline olarak da izlenebilmesi için gerekli teknik alt yapıları oluşturarak offline arşiv bölümü de oluşturdum.

Yıllar geçtikten sonra, 2013’te ilk kez başlatmış olduğum bu uzaktan online eğitim programımın, tüm dünyada ansızın patlayan Corona pandemisi ile ne kadar isabetli ve doğru bir karar olduğu da kanıtlanmış oldu. Pandemi nedeniyle, uzaktan online eğitimlerin zorunlu olması sonucu tıbbın tüm dallarında ve özellikle de akupunktur dalında uzaktan eğitim veren meslektaşlarıma öncü olmanın mutluluğunu haklı gururunu yaşamaktayım.

Pandeminin ortaya çıkması ile; 2020 yılında, meslektaşlarımdan gelen yoğun istekler doğrultusunda, yeniden uzaktan online kulak akupunktur eğitimlerine başladım ve o yıldan bu yana, her hafta olacak şekilde kesintisiz olarak eğitim programımı sürdürmekteyim. Bu eğitim programım yeni yayın döneminde iki haftada bir olacak şekilde devam edecektir.

Kimler Akupunktur Eğitimi Alabilir?

Ülkemizdeki yasalar ve Sağlık Bakanlığı’nın yönetmelikleri gereği; tıp fakültesi mezunu tıp doktorları ile diş hekimliği fakültesi mezunu diş hekimleri bu eğitimi alabilir.

Yasal Olarak Akupunktur Tedavisi Yapabilmek İçin Nerden Eğitim Alınır?

Sağlık Bakanlığı’nın yetkili kıldığı tıp fakültelerinin verdiği akupunktur eğitimlerini tamamlayıp, bakanlık nezdinde yapılan yazılı ve sözlü klinik sınavları başaran hekimlere, Sağlık Bakanlığı tarafından ‘’Akupunktur Uygulama Yetki Sertifikası’’ verilir. Bu sertifikayı alan her hekim, resmi ve yasal olarak akupunktur tedavisi uygulayabilir.

Kulak Akupunktur Eğitim Programımızın Amacı Nedir?

Bu eğitimi vermemin amacı; Sağlık Bakanlığı’ndan akupunktur uygulama yetki belgesi almış meslektaşlarıma, en doğru ve bilimsel bilgilerle ileri düzey kulak akupunktur eğitimi vermek ve kulak akupunkturunu standardize ederek, Türk ekolü oluşturmaktır.

Translate »
Sohbet Başlat
Merhaba!
Nasıl yardımcı olabiliriz?